Halepçe Katliamı

İran - Irak savaşı sırasında 16 Mart 1988 tarihinde Saddam Hüseyin yönetimindeki iktidar tarafından gerçekleştirilen ve 3 saat süren Zehirli gaz bombardımanı sonrası çoğu çocuk ve kadın olan 6.357 Kürd Vatandaş zehirlenerek ya da yanarak öldü, 14.765 kişi ağır derecede yaralandı.WHO’nun raporuna göre bu kimyasal saldırı, günümüze kadar 43.753 kişinin ölümüne, 61.200 kişinin de sakat kalmasına sebep oldu.Dünyanın en büyük insanlık trajedilerinden biridir.Her yıl dünyanın birçok yerinde ve Türkiyede Demokratik kurum ve kuruluşlar Halepçe katliamıyla ilgili büyük anmalar ve kınamalar gerçekleştirilir.

“Uncle Omar had 8 daughters and only 1 son, an infant, the last born. When Iraqis began bombing Helebce with chemical bombs, uncle Omar took his most precious child and ran to a neighbor’s house. 
But he couldn’t make it and died on the doorstep of the neighbor’s house, holding his baby in his arms. What uncle Omar didn’t know was that he had no chance anyway. All the members of his family in shelter had also died.”

  1. daskan reblogged this from daskan
  2. cewa11 reblogged this from daskan and added:
    halabja…………….. :(